ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ

Χθες Πέμπτη 28/3/2020 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στο Γήπεδο της Νέας Ευκαρπίας (Μακεδονικού). Εκεί πραγματοποίησαν διάφορα εκπαιδευτικά προγράμματα. Οι Α΄, Β΄ & Γ΄ τάξεις μπήκαν σε ένα Εργαστήρι σοκολάτας :

Τα παιδιά γνώρισαν βιωματικά τα είδη της σοκολάτας και τις χρήσεις τους.
Έβαλαν την κουβερτούρα σε μπεν μαρί, την έλιωσαν και την «έστρωσαν».
Βουτήξαν μέσα φρούτα, ξηρούς καρπούς και παρασκευάσαν γλυκάκια…
Ετοίμασαν σοκολάτα για επικάλυψη (γκανάζ), μέσα στην οποία βούτηξαν μπισκότα για απίστευτες σοκολατοπαρασκευές!
Έφτιαξαν μέχρι και μους σοκολάτα!

Οι Δ΄, Ε΄ & ΣΤ’ τάξεις έγιναν μικροί γεωργοί.

Τα παιδιά βιωματικά γνώρισαν διάφορα είδη κηπευτικών και λουλουδιών, καθώς και την φροντίδα τους.
Έμαθαν βασικά πραγματάκια για τα κηπευτικά και τα λουλούδια, όλα τα παιδιά ντύθηκαν με τις ποδιές του κηπουρού, έβαλαν το καπελάκι, πήτραν τα μικρά τους εργαλεία και κατέβηκαν όλοι μαζί στα διαμορφωμένα παρτέρια.
Εκεί τα παιδιά σκάλισαν, τσάπισαν, έσπειραν, μεταφύτευσαν και πότισαν.
Τέλος κάθε παιδάκι δημιούργησε το δικό του γλαστράκι, το οποίο πήρε μαζί του για να το φροντίζει και να το βλέπει να μεγαλώνει.
Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με αθλητικές δραστηριότητες, κατάλληλα προσαρμοσμένες στην ηλικία τους, υπό την επίβλεψη καθηγητών Φυσικής Αγωγής.