ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΠΕΝΘΟΥΣ

Μετά τον απροσδόκητο θάνατο του Αλέξανδρου Τζιμούλη, αστυνομικού, προέδρου της τοπικής κοινότητας Λουτρού Ημαθίας, συζύγου και πατέρα τεσσάρων παιδιών, δύο εκ των οποίων φοιτούν στο Δημοτικό Σχολείο, κρίθηκε πως πρέπει οι εκπαιδευτικοί να ενημερωθούν για να διαχειριστούν το πένθος, την απουσία και τη θλίψη των μαθητών/τριών μας. Για το λόγο αυτό πραγματοποιήθηκε στο χώρο του Σχολείου, μία ημερίδα, την Πέμπτη 7 Σεπτεμβρίου 2023, με εισηγήτριες την κα Τσολάκη Χριστίνα ψυχολόγο του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας,” Πρόσβαση” της Περιφερειακής Ενότητας Ημαθίας. Για το ίδιο θέμα ενημερώθηκαν από την ψυχολόγο του ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Ημαθίας, κα Ράμου Σοφία, την επόμενη ημέρα Παρασκευή 8 Σεπτεμβρίου 2023. Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, όπως και η Διευθύντρια με όπλα την ενσυναίσθηση και τις παραπάνω συζητήσεις, αισθάνθηκαν περισσότερο έτοιμοι να βοηθήσουν τα παιδιά μας να προσαρμοστούν στη “νέα πραγματικότητα”.
Ευχαριστούμε την Πρόσβαση και το ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. για την ανθρώπινη προσέγγιση του θέματος.