10η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Η Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής σε συνεργασία με τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού (Γ.Γ.Α.) του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή και την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία, υιοθετώντας το κοινό σύνθημα: «Τρέχω για το ΕΥ» (ΕΥ Ζειν – ΕΥτυχία – ΕΥσυνειδησία – ΕΥ αγωνίζεσθαι – Ευθύνη), πρότεινε σε όλες τις σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να ενθαρρύνουν και να υποστηρίξουν με κάθε τρόπο τη συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών τους σε μια κοινή αθλητική δράση της «πανελλαδικής σχολικής σκυταλοδρομίας», που μπορεί να υλοποιηθεί στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής εβδομάδας αθλητισμού (23-30 Σεπτεμβρίου 2023) και του ευρωπαϊκού προγράμματος “BEACTIVE” της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού.

Το Δ.Σ. Λουτρού πραγματοποίησε τις παρακάτω δράσεις:

α) μια σκυταλοδρομία μέσα στην τοπική κοινωνία του χωριού, όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης του Σχολείου μας, παρέδιδαν τη σκυτάλη σε επαγγελματίες κάνοντας ερωτήσεις σχετικές με την άθληση και τα αποτελέσματά της (ΕΥεξία, ΕΥτυχία, ΕΥδαιμονία, ΕΥγένεια…)

β) επίσκεψη στο γήπεδο του χωριού και ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ των μαθητών της Ε΄& ΣΤ τάξης

γ) ομαδικά παιχνίδια όλων των τάξεων με την εύρεση των παραπάνω λέξεων (ΕΥεξία, ΕΥτυχία, ΕΥδαιμονία, ΕΥγένεια, ΕΥγνωμοσύνη…)